معرفی اجمالی آزمون شخصیت هوگان

همواره ارزیابی علمی و با دقت شخصیت افراد برای پیش‌بینی عملکرد شغلی آن‌ها یکی از دغدغه‌های سازمان‌ها و متخصصین حوزه سنجش و ارزیابی منابع انسانی بوده است؛ در این راستا از بیش از ۴۰ سال پیش مطالعات علمی آغاز شده و متخصصین مختلفی برای پیش‌بینی عملکرد شغلی با استفاده از شخصیت افراد دست به کار شدند. نخستین کسی که درباره ارتباط بین عملکرد شغلی و شخصیت افراد پژوهش کرده است دکتر رابرت هوگان[۱] می‌باشد. وی اولین کسی بود که توانست به شکلی علمی شخصیت افراد و رابطه آن با عملکرد شغلی را مورد بررسی قرار دهد. او در این حوزه حدود ۵۰ سال سابقه داشته و در سال ۱۹۷۰ نسخه‌های اولیه آزمون شخصیت خود را ایجاد نموده است، این آزمون در طول زمان چندین بار بروزرسانی شده و اکنون Hogan Personality Inventory‌ یا به اختصار HPI‌ نام دارد که جزء معتبرترین آزمون‌های شخصیت شغلی در دنیا به شمار می‌رود.

رابرت هوگان و جیس هوگان[۲]  در سال ۱۹۸۷ شرکت هوگان اسسمنت سیستم[۳] را راه‌اندازی کردند و در حوزه شخصیت افراد و رابطه آن با عملکرد شغلی و توسعه رهبری به پژوهش و مطالعه پرداختند. این شرکت اکنون جزء پیشروترین شرکت‌های جهان درحوزه ارزیابی شخصیت بوده و خدمات خود را در ۱۸۰ کشور جهان و به ۵۰ زبان مختلف ارائه می‌کند.

شرکت هوگان خدمات مختلفی در حوزه‌های مرتبط با ارزیابی و توسعه ارائه می‌کند. ابزارهای اصلی این شرکت در ارزیابی شخصیت افراد عبارتند از:

۱) خزانه شخصیتی هوگان (Hogan Personality Inventory(HPI))

ابزار HPI ابعاد روشن و معمولی شخصیت افراد[۴] را پیش‌بینی کرده و نحوه تعامل فرد با دیگران در شرایط طبیعی را توصیف می‌کند. این ابزار می‌تواند اطلاعات ارزشمندی درباره نحوه کار کردن، نحوه رهبری کردن و میزان موفقیت افراد در مشاغل فراهم کرده و برای مقاصد مختلفی همچون جذب و استخدام کارکنان یا توسعه آن‌ها به کار گرفته شود. این ابزار نخستین و حداقلی‌ترین ابزار شرکت هوگان به شمار می‌رود.

۲) پیمایش توسعه‌ای هوگان (Hogan Development Survey(HDS))

ابزار HDS ابعاد تاریک شخصیت افراد[۵] را پیش‌بینی کرده و کیفیت رفتارهای افراد در شرایط پرفشار را مشخص می‌کند؛ این ویژگی‌ها می‌تواند به روابط افراد با دیگران و تصویر آن‌ها نزد دیگران[۶] صدمه زده و مسیر موفقیت افراد را با چالش روبرو سازد. با ارزیابی ابعاد تاریک شخصیت افراد می‌توان نسبت به ریسک‌های عملکردی افراد، پیش از این که این ریسک‌ها باعث بروز مشکل شوند، آگاهی پیدا کرد.

۳) خزانه انگیزه‌ها، ارزش‌ها و ترجیحات (Motives, Values, Preferences Inventory(MVPI))

ابزار MVPI لایه درونی‌تر شخصیت افراد را که عبارتست از اهداف کلیدی، ارزش‌ها، محرک‌ها و علایق آن‌ها مورد سنجش قرار می‌دهد. این ویژگی‌ها مشخص می‌کنند که اهداف و فعالیت‌های مطلوب فرد که برای آن‌ها تلاش می‌کنند چه مواردی هستند. با آگاهی از این ویژگی‌ها می‌توان متوجه شد که چه اقداماتی به فرد برای موفقیت انگیزه داده و در چه مشاغل و محیط کاری فرد بیشترین بهره‌وری را دارد.

[۱] Robert Hogan

[۲] Joyce Hogan

[۳] Hogan Assessment System

[۴] Bright side

[۵] Dark Side

[۶] Reputation

نویسنده : محمدحسین محمدی، دارای مدرک معتبر آزمون شخصیت هوگان ، Hogan Level1 Certification

, ,

پست های مرتبط

No results found

فهرست