آزمون شخصیت

تعاریف مختلفی از شخصیت وجود دارد اما چیزی که مسلم است آن است که شخصیت می‌توانید بر روی رفتارهای افراد تاثیر بگذارد. در این منطق، شخصیت، ایجادکننده نوعی از الگوهای رفتاری است که می‌توان مبتنی بر آن رفتارهای افراد را تا حد خوبی پیش‌بینی کرد. در تاثیرات شخصیت و ویژگی‌های شخصیتی بر رفتارهای افراد محدود به زندگی شخصی نبوده و زندگی شغلی افراد را نیز در بر می‌گیرد و از همین رو بیش از 50 سال است که مطالعه تاثیرات ویژگی‌های شخصیتی بر عملکرد شغلی افراد دغدغه متخصصان و پژوهشگران بوده است. برای فهم نحوه تاثیر ویژگی‌های شخصیتی بر رفتارها و عملکرد شغلی افراد، مثال زیر را در نظر بگیرید.

آقای جمال‌زاده یکی از متخصصان حوزه طراحی پلتفرم‌های مالی و اقتصادی است و دانش فنی وی، او را در این حوزه بسیار مطرح کرده است. او اکنون مالک یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری در کشور است. مساله‌ای که آقای جمال‌زاده با آن روبرو است، آن است که مدیران زیردست او ماندگاری کمی در سازمان دارند وعلی‌رغم اینکه شرکت از برند بسیار مناسبی برخوردار است، مدیران پس از مدتی، شرکت را ترک می‌کنند. آقای جمال‌زاده این مساله را جدی گرفته و از یک تیم مشاوره مدیریت درخواست می‌کند تا علت ماندگاری کم مدیران شرکت را شناسایی کنند.

تیم مشاوره مدیریت با یکی از مدیرانی که تازه شرکت را ترک کرده است جلسه می‌گذارد و مدیر مربوطه که نمی‌خواهد اسم وی فاش شود، توضیحات زیر را به تیم مشاوران ارائه می‌دهد:

همانطور که ملاحظه می‌کنید، شخصیت افراد ممکن است تمامی مهارت‌ها و خبرگی آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار دهد. در مثال فوق آقای جمال‌زاده با اینکه از حیث فنی بسیار قوی بوده و در کشور کم‌رقیب است، به دلیل اینکه حساسیت بین‌فردی پایینی دارد ( رفتارهایی از قبیل رک بودن و بی‌ملاحظه بودن) و آنقدر توانمند و ایده‌ال‌گرا است که به توانمندی‌های دیگران شک دارد (رفتارهایی از قبیل بدبینی نسبت به نیت دیگران، اعتماد نداشتن به دیگران و کینه‌جویی)، عملکرد شرکت تحت اداره خود را پایین آورده و میزان ماندگاری مدیران را کاهش داده است. مثال فوق مثالی ساده برای نشان دادن تاثیرات دو ویژگی «حساسیت بین‌فردی» و «شکاک بودن» بر رفتارهای افراد است. سایر ویژگی‌های شخصیتی نیز تاثیراتی مثبت یا منفی بر رفتارهای مدیران و کارکنان دارند که همین امر ضرورت شناسایی و آگاهی از ویژگی‌های شخصیتی افراد را پررنگ می‌سازد.

چگونه ویژگی‌های شخصیتی افراد را بسنجیم؟

درک تاثیراتی که ویژگی‌های شخصیتی افراد بر رفتارها و عملکرد آن‌ها دارد چندان دشوار نیست اما سوال مهم این است که چگونه می‌توان این ویژگی‌ها را با اطمینان بالا مورد سنجش قرار داد؟ آیا تنها راه شناخت افراد این است که جلساتی مستمر و طولانی با آن‌ها برگزار کرده و پس از کار طولانی با آن‌ها، نسبت به ویژگی‌هایشان شناخت پیدا کرد؟ اگر چه تعامل مستمر و طولانی با افراد راهی خوب برای کسب شناخت از افراد است اما این روش غیرساختاریافته بوده، انجام آن نیاز به زمان و هزینه زیادی داشته و در تعداد بالا غیرممکن است. بنابراین در صورتی که اهمیت تاثیرات ویژگی‌های شخصیتی بر رفتار را بپذیریم، باید به دنبال روشی علمی، مقرون‌به‌صرفه و ساختاریافته برای سنجش ویژگی‌های شخصیتی در محیط سازمان باشیم. «آزمون شخصیت» پاسخ این سوال است. آزمون‌های شخصیت می‌توانند به شکلی علمی و ساختاریافته خصوصیات شخصیتی افراد را توصیف کنند و عملکرد آن‌ها را پیش‌بینی نمایند. سال‌ها است که مطالعه بر روی آزمون‌های شخصیت در دستور کار محققان و متخصصان قرار دارد و پیشرفت‌های زیادی در این حوزه رخ داده است.

با چه آزمون شخصیتی ویژگی‌های افراد را بسنجیم؟

اگر چه آزمون‌های شخصیت، ابزاری مناسب برای سنجش ویژگی‌های شخصیتی افراد هستند، اما سوال مهم این است که آیا می‌توان از هر آزمونی برای سنجش ویژگی‌های شخصیتی افراد و تاثیرات آن‌ها بر عملکرد شغلی و سازمانی استفاده کرد؟

پژوهشگران برای پاسخ به این سوال تلاش کرده‌اند تا همواره دقت آزمون‌های شخصیت را افزایش دهند. «دقت» در آزمون‌های شخصیت می‌تواند جنبه‌های مختلفی داشته باشد که یکی از مهم‌ترین ابعاد آن «قدرت پیش‌بینی عملکرد شغلی» است. هدف اصلی آزمون‌های شخصیت، پیش‌بینی عملکرد افراد است و به هر میزان که دقت یک آزمون در پیش‌بینی رفتارها و عملکرد شغلی بیشتر باشد، دقت آن آزمون بالاتر است. به این موضوع در ادبیات حوزه سنجش و ارزیابی، «روایی پیش‌بین» گفته می‌شود که مشخص می‌کند یک ابزار تا چه حد می‌تواند رفتارهای آتی را پیش‌بینی کند. «روایی پیش‌بین» یکی از مهم‌ترین فاکتورها در حوزه سنجش و ارزیابی از جمله آزمون‌های شخصیت است؛ بنابراین در پاسخ به این سوال که «از چه آزمون‌های شخصیتی باید در سازمان استفاده کرد؟» یکی از مهم‌ترین نکات توجه به «روایی پیش‌بین» آزمون است.

از آن‌جایی که هدف از استفاده از آزمون شخصیت در سازمان، پیش‌بینی «عملکرد شغلی» افراد است، بنابراین باید از آزمون‌هایی استفاده نمود که برای فضای شغلی و سازمانی طراحی شده باشند و بتوان از خروجی‌های آن‌ها در سازمان استفاده نمود. برخی از آزمون‌های شخصیت علی‌رغم اینکه به شکل کلی سودمند هستند، در فضای سازمانی و شغلی چندان قابل استفاده نیستند چرا که به مدیران امکان بهره‌برداری‌های سازمانی و شغلی را نمی‌دهند و گزاره‌های آن‌ها چندان به تصمیمات سازمانی کمک نمی‌کند. مدل‌های نمره‌دهی آزمون‌های شخصیت نیز از جمله عواملی هستند که می‌توانند استفاده‌های سازمانی از نتایج یک آزمون شخصیت را با محدودیت مواجه سازند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آزمون‌های شخصیت می‌توانید به قسمت «منابع» مراجعه کنید.

آزمون‌های شخصیت موسسه رسا

آزمون شخصیت موج جزء معتبرترین پرسشنامه‌ها در زمینه تحلیل شخصیت کاری افراد است که اعتبار این پرسشنامه توسط انجمن روانشناسی بریتانیا در بالاترین رده اعتباری تایید شده است. از اين آزمون براي انتخاب، توسعه، مديريت استعدادها، جانشين‌پروري، توسعه رهبران، مربيگري و برنامه ريزي كارراهه استفاده مي‌شود. این پرسشنامه در دنیا تنها توسط یک موسسه و برای موسساتی محدود اجرا می‌شود و با توجه به تحریم‌های کشورهای اروپایی، امکان استفاده از این آزمون در ایران وجود نداشت. موسسه رسا با تکیه بر توان داخلی توانسته این ابزار ارزیابی را بازمهندسی نموده و متناسب با محیط ایران ارتقا دهد. این ابزار ارزیابی در حال حاضر در انحصار موسسه رشد سرمایه انسانی ایرانیان قرار دارد.

آزمون شخصیت موج دارای دو بخش انتخاب ترجیحات (بخش انتخاب اجباری) و نمره‌دهی (بخش هنجاری) است. در بخش اول این آزمون ابتدا فرد بین دو جمله ترجیح خود را انتخاب می‌‌کند. در بخش دوم نیز فرد شدت ترجیحات خود را مشخص می‌کند. در این آزمون 4 خوشه، 12 بخش، 36 بعد و 108 مولفه شخصیتی افراد به شکلی کامل توصیف می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با آزمون شخصیت موج کلیک کنید

آزمون نقاط قوت مبتنی بر مدل مفهومی آزمون شخصیت موج ایجاد شده است. این آزمون‌ها زمانی که کسب اطلاعات تفصیلی درباره ویژگی‌های شخصیتی افراد موضوعیت نداشته باشد (از قبیل استخدام در تعداد بالا) قابل استفاده هستند. متناسب با ویژگی‌های مشاغل هدف می‌توان از نوع مناسب این آزمون‌ استفاده نمود. زمان و هزینه کم اجرا و ارائه خروجی‌هایی متناسب با مشاغل مختلف با قابلیت تفسیر آسان از جمله تمایزات این آزمون‌ها به شمار می‌رود.

برای آشنایی بیشتر با آزمون نقاط قوت کاری کلیک کنید

آزمون ویژگی‌های شخصیتی هوگان یکی از باسابقه‌ترین و معتبرترین آزمون‌های شخصیت در پیش‌بینی عملکرد شغلی است دو ابزار دیگر شرکت هوگان برای سنجش ویژگی‌های شخصیتی («آزمون ریسک‌های شخصیتی هوگان» و «آزمون ارزش‌ها و ترجیحات هوگان») نیز آزمون‌هایی منحصر‌به‌فرد هستند که در کنار یکدیگر تصویر بسیار جامعی را از فرد در محیط کار ارائه می‌دهند.

آزمون ویژگی‌های شخصیتی هوگان

این ابزار ویژگی‌های شخصیتی افراد در شرایط عادی را توصیف کرده و پیش بینی‌می‌کند افراد در شرایط عادی چگونه رفتار خواهند کرد. این ابزار می‌تواند اطلاعات ارزشمندی درباره نحوه کار کردن، نحوه رهبری کردن و میزان موفقیت افراد در مشاغل فراهم کرده و برای مقاصد مختلفی همچون جذب و استخدام کارکنان یا توسعه آن‌ها به کار گرفته شود.

آزمون ریسک‌های شخصیتی هوگان

این ابزار ابعاد تاریک شخصیت افراد را پیش‌بینی کرده و کیفیت رفتارهای افراد در شرایط پرفشار را مشخص می‌کند؛ این ویژگی‌ها می‌تواند به روابط افراد با دیگران و تصویر آن‌ها نزد دیگران صدمه زده و مسیر موفقیت افراد را با چالش روبرو سازد. با ارزیابی ابعاد تاریک شخصیت افراد می‌توان نسبت به ریسک‌های عملکردی افراد، پیش از این که این ریسک‌ها باعث بروز مشکل شوند، آگاهی پیدا کرد.

آزمون ارزش‌ها و ترجیحات هوگان

این ابزار لایه درونی‌تر شخصیت افراد را که عبارتست از اهداف کلیدی، ارزش‌ها، محرک‌ها و علایق آن‌ها مورد سنجش قرار می‌دهد. این ویژگی‌ها مشخص می‌کنند که اهداف و فعالیت‌های مطلوب فرد که برای آن‌ها تلاش می‌کنند چه مواردی هستند. با آگاهی از این ویژگی‌ها می‌توان متوجه شد که چه اقداماتی به فرد برای موفقیت انگیزه داده و در چه مشاغل و محیط کاری فرد بیشترین بهره‌وری را دارد

برای آشنایی بیشتر با آزمون شخصیت هوگان کلیک کنید

آزمون B5PS پنج خوشه شخصیتی اصلی افراد را به شکل موقعیتی مورد سنجش قرار می‌دهد. این آزمون ابعاد شخصیتی مرتبط با موفقیت شغلی را در افراد مورد سنجش قرار داده و نه‌تنها مولفه‌های شخصیتی افراد را می‌سنجد بلکه تاثیر موقعیت را نیز از طریق ادراک موقعیتی فرد مورد سنجش قرار می‌دهد. این امر بدان جهت حائز اهمیت است که یک موقعیت ثابت ممکن است توسط افراد مختلف به شیوه‌های مختلفی درک شود و در نتیجه حتی افراد با ویژگی‌های شخصیتی مشابه ممکن است در یک موقعیت رفتارهای مختلفی از خود بروز دهند. تلفیق این دو جنبه باعث شده است آزمون B5PS قادر باشد تصویر خوبی از کارکنان و مدیران ایجاد کرده و در تصمیمات استخدامی و توسعه‌ای به سازمان کمک کند.

برای آشنایی بیشتر با آزمون شخصیت B5PS کلیک کنید

برای کسب مشاوره رایگان یا ثبت سفارش میتوانید از فرم روبرو استفاده کنید یا از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس میگیرند.

شماره های تماس:
021-22370477
021-22351543

شماره واتساپ:
09120464900

ایمیل:
crm@rasa-hr.com

با رسا در شبکه های اجتماعی همراه باشید...

[enamadlogo_shortcode]
[shamedlogo_shortcode]
تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به موسسه رشد سرمایه انسانی ایرانیان (رسا) میباشد.
فهرست

لطفا موارد زیر ر ا تکمیل فرمایید.