معرفی آزمون های هوگان

همواره ارزیابی علمی و با دقت شخصیت افراد برای پیش‌بینی عملکرد شغلی آن‌ها یکی از دغدغه‌های سازمان‌ها و متخصصین حوزه سنجش و ارزیابی منابع انسانی بوده است؛ در این راستا از بیش از ۴۰ سال پیش مطالعات علمی آغاز شده و متخصصین مختلفی برای پیش‌بینی عملکرد شغلی با استفاده از شخصیت افراد دست به کار شدند. نخستین کسی که درباره ارتباط بین عملکرد شغلی و شخصیت افراد پژوهش کرده است دکتر رابرت هوگان می‌باشد. وی اولین کسی بود که توانست به شکلی علمی شخصیت افراد و رابطه آن با عملکرد شغلی را مورد بررسی قرار دهد. او در این حوزه حدود ۵۰ سال سابقه داشته و در سال ۱۹۷۰ نسخه‌های اولیه آزمون شخصیت خود را ایجاد نموده است، این آزمون در طول زمان چندین بار بروزرسانی شده و اکنون اچ‌پی‌آی‌ نام دارد که جزء معتبرترین آزمون‌های شخصیت شغلی در دنیا به شمار می‌رود.

رابرت هوگان و جیس هوگان در سال ۱۹۸۷ شرکت هوگان اسسمنت سیستم را راه‌اندازی کردند و در حوزه شخصیت افراد و رابطه آن با عملکرد شغلی و توسعه رهبری به پژوهش و مطالعه پرداختند. این شرکت اکنون جزء پیشروترین شرکت‌های جهان درحوزه ارزیابی شخصیت بوده و خدمات خود را در ۱۸۰ کشور جهان و به ۵۰ زبان مختلف ارائه می‌کند.

شرکت هوگان خدمات مختلفی در حوزه‌های مرتبط با ارزیابی و توسعه ارائه می‌کند. ابزارهای اصلی این شرکت در ارزیابی شخصیت افراد عبارتند از:

خزانه شخصیتی هوگان
(Hogan Personality Inventory(HPI))

این ابزار ابعاد روشن و معمولی شخصیت افراد را پیش‌بینی کرده و نحوه تعامل فرد با دیگران در شرایط طبیعی را توصیف می‌کند. این ابزار می‌تواند اطلاعات ارزشمندی درباره نحوه کار کردن، نحوه رهبری کردن و میزان موفقیت افراد در مشاغل فراهم کرده و برای مقاصد مختلفی همچون جذب و استخدام کارکنان یا توسعه آن‌ها به کار گرفته شود. این ابزار نخستین و حداقلی‌ترین ابزار شرکت هوگان به شمار می‌رود.

پیمایش توسعه‌ای هوگان
(Hogan Development Survey(HDS))

این ابزار ابعاد تاریک شخصیت افراد را پیش‌بینی کرده و کیفیت رفتارهای افراد در شرایط پرفشار را مشخص می‌کند؛ این ویژگی‌ها می‌تواند به روابط افراد با دیگران و تصویر آن‌ها نزد دیگران صدمه زده و مسیر موفقیت افراد را با چالش روبرو سازد. با ارزیابی ابعاد تاریک شخصیت افراد می‌توان نسبت به ریسک‌های عملکردی افراد، پیش از این که این ریسک‌ها باعث بروز مشکل شوند، آگاهی پیدا کرد.

خزانه انگیزه‌ها، ارزش‌ها و ترجیحات
(Motives, Values, Preferences Inventory(MVPI))

این ابزار لایه درونی‌تر شخصیت افراد را که عبارتست از اهداف کلیدی، ارزش‌ها، محرک‌ها و علایق آن‌ها مورد سنجش قرار می‌دهد. این ویژگی‌ها مشخص می‌کنند که اهداف و فعالیت‌های مطلوب فرد که برای آن‌ها تلاش می‌کنند چه مواردی هستند. با آگاهی از این ویژگی‌ها می‌توان متوجه شد که چه اقداماتی به فرد برای موفقیت انگیزه داده و در چه مشاغل و محیط کاری فرد بیشترین بهره‌وری را دارد.

برای استفاده از خدمات و ابزارهای شرکت هوگان، همانند سایر موسسات مشابه، می‌بایستی گواهینامه صلاحیت استفاده از ابزارها و تفسیر نتایج آن‌ها را دریافت نمود. این گواهینامه از طریق ارائه دوره‌های آموزشی شرکت در مناطق مختلف دنیا صادر می‌شود؛ شرکت کنندگان در این دوره‌ها با مدل شرکت هوگان آشنا شده و تفسیر نتایج ابزارها را تمرین می‌کنند و پس از اتمام دوره در صورت موفقیت در آزمون پس از دوره، موفق به کسب گواهینامه صلاحیت استفاده از ابزارهای شرکت هوگان می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست