چکیده:
پیش‌بینی عملکرد از جمله موارد چالش‌برانگیز و مهم برای هر سازمانی است. تقریبا تمامی سازمان‌ها به دنبال‌ آن‌ هستند تا بتوانند عملکرد کارکنان خود را پیش‌بینی کرده و از آن به بهترین نحو استفاده نمایند اما سوال اصلی این است که چگونه این امر تحقق پیدا می‌کند. ارزیابی شخصیتی یکی از مهم‌ترین ابزار‌هایی است که سازمان‌ها می‌توانند برای رفع این چالش استفاده کنند. نتایج تحقیقات نشان داده است که ارزیابی‌های شخصیتی یکی از بهترین راه‌ها برای پیش‌بینی عملکرد افراد می‌باشد. در این مطلب خواهیم دید که چگونه اقتصاددانان از طریق ارزیابی‌های شخصیتی توانستند عملکرد مالی مدیران برخی شرکت‌ها را پیش‌بینی کنند.
به اشتراک بگذارید:

هزینه‌های مالی تصمیمات پرسنل به خوبی ثبت می‌شوند. شرکت‌ها ممکن است برای هر تصمیم استخدامی ضعیف به طور متوسط ۲۵ تا ۵۰ هزار دلار ضرر ببینند – و حتی بیشتر از این مقدار زمانی است که بهره‌وری از دست‌رفته باشد. با این حال، تاثیر اقتصادی تفاوت‌های شخصیتی در بین استخدام‌های خوب کمتر درک شده است.
یک گزارش پژوهشی که اخیرا توسط دفتر ملی پژوهش اقتصادی آمریکا منتشر شده است این موضوع را روشن‌تر می‌کند. این پژوهش روابط معنادار میان شخصیت مدیر عاملان و نتایج مالی کسب‌وکارهای آن‌ها را نشان می‌دهد.

نویسندگان این پژوهش از هاروارد، استنفورد و دانشگاه شیکاگو، از تحلیل زبانی، نگاشت نظام‌مند کلمات و سبک‌های گفتاری برای شناسایی امتیازات ویژگی‌های شخصیتی، مدل پنج عامل بزرگ شخصیت، برای بیش از ۴۵۰۰ مدیر عامل استفاده کرده‌اند.
مدل پنج عاملی شخصیت، احتمالا محبوب‌ترین طبقه‌بندی ویژگی‌های شخصیتی در میان روانشناسان است؛ این مدل، شخصیت را به سازگاری، وظیفه‌شناسی، برون‌گرایی، روان‌رنجوری و گشودگی برای تجربه، طبقه‌بندی می‌کند. تحلیل زبانی مورد استفاده در این مطالعه بخصوص به عنوان روش قابل اعتماد پیش‌بینی شخصیت ایجاد شده است.
به عنوان مثال، مدیرعاملی که در مقیاس سازگاری امتیاز بالایی دارد الگوهایی گفتاری را نشان می‌دهد که شامل استفاده از صفاتی مانند قدردان، با ملاحظه، نجیب و قابل اعتماد است. این تحلیل همچنین تعداد کلمات گفته شده، وجود توصیف کننده‌ها و دیگر ادات سخن – قیدها و حروف ربط – را مورد بررسی قرار می‌دهد.
نویسندگان پس از نگاشت زبان نسبت به ویژگی‌های شخصیتی، روابط میان ویژگی‌های شخصیتی و گزینه‌های مالی و سرمایه‌گذاری مدیر عاملان را بررسی نمودند و سپس ارتباط آن با عملکرد کلی شرکت‌های مدیر عاملان را مورد توجه قرار دادند.
این پژوهش از جنبه‌های مالی و سرمایه‌گذاری نشان می‌دهد که سطوح بالاتر گشودگی با گسترش بیشتر تحقیق و توسعه – معیاری از هزینه‌های شرکت برای فعالیت‌هایی با هدف گسترش بخش و دانش محصول – ارتباط دارد. گشودگی همچنین با میزان اتکا به وام – معیار میزان بدهی شرکت – رابطه منفی داشت. به عبارت دیگر، هرچه مدیر گشوده‌تر باشد، هزینه‌ها برای فعالیت‌های تحقیق و توسعه بیشتر و میزان اتکا به وام شرکت کمتر می‌شود.
درجات بالاتر وظیفه شناسی، که به انضباط شخصی، تمایل به پیروی از قوانین و احتیاط کاری رهبر اشاره دارد. به علاوه، شرکت‌هایی که به وسیله مدیر عاملان برون‌گراتر رهبری می‌شوند بازده دارایی‌های کمتر و جریان نقدی کمتری را نشان دادند.
اگرچه این پژوهش نیاز به تکرار دارد، اما بزرگ‌ترین نتیجه این است که شخصیت – به روش‌های مشخص و قابل اندازه‌گیری – واقعا عملکرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علاوه بر این، در سطح مدیر عامل و هیئت رئیسه، شخصیت می‌تواند بر سلامت کلی شرکت تاثیرگذار باشد. به عبارت دیگر، شخصیت عملکرد را پیش‌بینی می‌کند.

منبع:

شرکت هوگان

پدیدآورنده:

تیم تحقیق و توسعه رسا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست