چکیده:
در زمان همه¬گیری ویروس کرونا، برخی از کارفرمایان آکادمیک به جلسات ارزیابی دیجیتالی یا مجازی روی آوردند. هنوز مشخص نیست که آیا تغییراتی که درنتیجه همه¬گیری ویروس کرونا ایجاد شده دائمی خواهد بود یا خیر، بااین‌حال با توجه به شرایط کنونی ممکن است به یک کانون ارزیابی مجازی دعوت شوید. در این صورت آیا می‌دانید با چه چیزی مواجه خواهید شد؟ آیا از نحوه برگزاری این نوع ارزیابی¬ها اطلاعی دارید؟ آیا می¬توانید از پس این نوع آزمون‌ها بربیایید؟ برای پاسخ به این سؤالات، به سراغ کارفرمایان مختلفی ازجمله کارفرمایان شرکت تیمز واتر رفتیم، تا با استفاده از تجربیات این شرکت-ها، اطلاعاتی در این خصوص در اختیارتان قرار دهیم.
به اشتراک بگذارید:

در این مطلب همه اطلاعاتی که برای شرکت در یک کانون ارزیابی مجازی به آن نیاز دارید، برایتان جمع­آوری کرده‌ایم. در این راستا از تجربیات کارفرمایانی نظیر کارفرمایان شرکت تیمز واتر[1] که بزرگ‌ترین شرکت خدمات دهنده آب و فاضلاب در انگلستان است هم بهره برده­ایم تا شما بتوانید با آمادگی کامل در این نوع آزمون­های استخدامی حاضر شوید.

در زمان همه­گیری ویروس کرونا، برخی از کارفرمایان آکادمیک به جلسات ارزیابی دیجیتالی یا مجازی روی آوردند. هنوز مشخص نیست که آیا تغییراتی که درنتیجه همه­گیری ویروس کرونا ایجاد شده دائمی خواهد بود یا خیر، بااین‌حال با توجه به شرایط کنونی ممکن است به یک کانون ارزیابی مجازی دعوت شوید. در این صورت آیا می‌دانید با چه چیزی مواجه خواهید شد؟ آیا از نحوه برگزاری این نوع ارزیابی­ها اطلاعی دارید؟ آیا می­توانید از پس این نوع آزمون‌ها بربیایید؟ برای پاسخ به این سؤالات، به سراغ کارفرمایان مختلفی ازجمله کارفرمایان شرکت تیمز واتر رفتیم، تا با استفاده از تجربیات این شرکت­ها، اطلاعاتی در این خصوص در اختیارتان قرار دهیم.

کانون ارزیابی مجازی چیست؟

کانون­های ارزیابی مجازی روشی است که کارفرمایان از طریق آن قادر خواهند بود متقاضیان را به‌صورت آنلاین در یک محیط گرده‌ام آورده و در ادامه تحصیلات یا تجربیات کاری آن‌ها را ارزیابی کنند. این نوع ارزیابی هم مانند کانون ارزیابی  حضوری  ممکن است شامل موارد زیر باشد:

·        بخش ثبت اطلاعات

·        بخش پرسش و پاسخ

·        انجام یک فعالیت گروهی (که ممکن است بر اساس یک مطالعه موردی باشد)

·         تمرین مطالعه موردی فردی

·        ارائه در خصوص موضوعی مشخص

·        بخش مصاحبه

به‌عنوان‌مثال کانون ارزیابی فارغ­التحصیلان شرکت تیمز آب، بر اساس یک سناریوی تجاری، فعالیت گروهی ترتیب می­دهد تا نحوه مشارکت متقاضیان در این نوع فعالیت­ها را ارزیابی کند، به‌علاوه افراد باید در خصوص موضوعی که از قبل برای آن‌ها در نظر گرفته‌شده ارائه­ای هم آماده کرده باشند، در کنار این‌ها  از داوطلبان مصاحبه‌ای هم به عمل خواهد آمد.

بااین‌حال به گفته­ی متصدیان جذب نیرو، امروزه برخی از کارفرمایان خود را با سامانه­ای که از آن استفاده می­کنند تطبیق داده­اند به‌این‌ترتیب صرفاً با توجه به امکاناتی که سامانه در اختیار آن‌ها قرار می­دهند، متقاضیان را ارزیابی می­کنند. مثلاً برخی انجام فعالیت گروهی را حذف کرده­اند، در عوض حین مصاحبه با افراد، سؤال‌های مطرح می­کنند که بیانگر میزان مهارت مشارکت متقاضیان در فعالیت­های گروهی باشد.  

یک کانون ارزیابی مجازی چقدر زمان لازم دارد؟

معمولاً این جلسات به دو تا سه ساعت زمان لازم دارند و عموماً بین ساعات نه صبح تا دوازده ظهر برگزار می­شود، بااین‌وجود ممکن است متناسب با تعداد فعالیت­هایی که برای متقاضیان در نظر گرفته‌شده به زمان بیشتری نیاز باشد.

متصدیان، فناوری­های لازم را بررسی می­کنند تا از صحت عملکرد آن‌ها اطمینان حاصل کنند، البته زمانی هم برای استراحت شرکت‌کنندگان در نظر گرفته می­شود.

این  ارزیابی دیجیتالی در عمل چگونه انجام می­شود؟

معمولاً مراحل کار به‌این‌ترتیب است که شما به پلتفرم ویدیویی یا پلتفرمی که با امکانات خاصی برایتان طراحی‌شده است، وارد می­شوید. در ادامه ممکن است لازم باشد برای انجام برخی فعالیت­ها، وارد اتاق جداگانه­ای شوید. در یک کانون ارزیابی سنتی  که به‌صورت رودررو و غیرمجازی انجام می­شد، معمولاً بین 15 تا 20 نفر حضور دارند اما در کانون­های ارزیابی مجازی احتمالاً تعداد شرکت­کنندگان کمتر از این تعداد خواهد بود، به‌عنوان‌مثال در  کانون­های ارزیابی شرکت تیمز آب، در هرروز حداکثر 12 متقاضی شرکت می­کنند.

معمولاً پیش از شروع  کانون ارزیابی، اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار داده خواهد شد تا با آرامش، خود را برای این آزمون آماده کنید. به‌عنوان نمونه توضیحاتی که شرکت تیمزآب در اختیار متقاضیان قرار می­دهد شامل موارد زیر است:

·        جدول زمان­بندی فعالیت­ها

·        اطلاعاتی در مورد اینکه هر تمرین شامل چه چیزی خواهد بود و قرار است چه مهارتی در شما ارزیابی شود.

·        نکاتی در مورد نحوه انجام هر تمرین

·        راهنمایی در مورد مقررات  لباس پوشیدن

·        دستورالعمل برای ورود به پلتفرم تخصصی که شرکت یا سازمان از آن استفاده می­کند.

·        اطلاعاتی در مورد وسایل موردنیاز ازجمله دفترچه و مداد

·        اطلاعات تماس تیم استخدام، برای مطرح کردن سؤالات احتمالی

آیا در کانون­های ارزیابی مجازی این امکان وجود دارد که با کارفرما آشنا شوم و من هم بررسی کنم که آیا می­توانم با آن فرد کار کنم یا خیر؟

یکی از مزیت­های کانون ارزیابی حضوری آن است که شما دفتر کارفرما را می­بینید، می­توانید با کارمندان صحبت کنید و متوجه شوید که آیا این کار برای شما مناسب است یا خیر، اما در پلتفرم مجازی، دریافت این اطلاعات به‌سختی انجام می­شود. اگرچه برخی شرکت­ها ویدیوهایی از گروه خود و دفاتر کار برای متقاضیان تهیه می­کنند تا آن‌ها از قبل با محیطی که قرار است در آن مشغول به کار شوند آشنا شوند اما بازهم به‌اندازه بازدید حضوری مؤثر نیست.

متصدیان استخدام نیرو در شرکت تیمز آب به شما پیشنهاد می­دهند درصورتی‌که سؤالی در مورد کارفرمای خود دارید بپرسید تا متوجه شوید که آیا کارفرمای موردنظر، مناسب شما هست یا خیر. این نوع سؤالات را می­توانید در بخش مصاحبه یا ثبت اطلاعات بپرسید. بهتر است هنگام مطرح کردن این نوع پرسش­ها از عبارات مثبت استفاده کنید. مثلاً اگر بپرسید چه ویژگی­هایی در محیط کار شما باید مرا برای این کار ترغیب کند؟ ممکن است مغرورانه به نظر برسد بنابراین بهتر است پرسش خود را این‌طور مطرح کنید که کار کردن در شرکت شما چه مزیت­هایی دارد؟ درنتیجه این سؤال دقیقاً همان جواب را در اختیارتان می­گذارد، حال‌آنکه نسبت به سؤال اول بسیار محتاطانه‌تر است.

گاهی اوقات کارفرمایان این امکان را به شما می­دهند تا گفتگویی با کارمندان شرکت داشته باشید و اطلاعاتی را که برای تصمیم­گیری در مورد شغل نیاز دارید، از آن‌ها بپرسید.

در صورت بروز مشکل فنی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در صورت بروز هرگونه مشکل فنی، متصدیان استخدام تمام تلاش خود را برای کمک به شما به کار خواهند گرفت. به‌عنوان‌مثال در شرکت تیمز آب، هنگامی‌که نقص فنی در صدا پیش‌آمده بود، متصدیان به‌سرعت با متقاضیان تماس تلفنی برقرار کردند. به‌این‌ترتیب آن‌ها تصویر را از صفحه مانیتور خود دریافت می­کردند اما به‌وسیله‌ی تلفن صدای یکدیگر را می­شنیدند.

ذهن خود را درگیر نوع وسیله‌ای که می­خواهید با آن در کانون ارزیابی مجازی وارد شوید، نکنید. در نظر داشته باشید نوع وسیله (لپ‌تاپ، موبایل، تبلت و…) هیچ مزیت یا زیانی برای شما به همراه نخواهد داشت؛ درنتیجه سعی کنید از وسیله‌ای استفاده کنید که بهترین کیفیت تصویر و صدا را در اختیار شما قرار دهد.  

چگونه می­توانم خود را برای مسائل فنی کانون ارزیابی مجازی آماده کنم؟

·        اگر سیگنال اینترنت در محل سکونت شما ضعیف است از اعضای خانواده خود خواهش کنید در حین کانون مجازی شما، به اینترنت وصل نشوند و در صورت امکان از آن‌ها بخواهید به پیاده‌روی طولانی بروند تا شما در منزل تنها باشید.

·        از شارژ دستگاه خود اطمینان حاصل کنید و شارژرتان را در دسترس قرار دهید زیرا پلتفرم‌های ویدیویی شارژ زیادی از دستگاه شمااستفاده می­کنند.

·        قبل از جلسه، تصویر خود را از دوربین دستگاه بررسی کنید و سعی کنید در موقعیتی قرار بگیرید که نور بهتری داشته باشد. درصورتی‌که دیدن تصویر خودتان تمرکز شمارا از بین می­برد بررسی کنید که آیا پلتفرم، این اجازه را به شما می­دهد که بتوانید تصویر خود را مخفی کنید، در غیر این صورت می­توانید در محلی که تصویر خود را می‌بینید، چیزی چسبانده تا تمرکز شما حفظ شود.

·        از قبل میکروفون خود را بررسی کنید که مشکلی در انتقال صدا وجود نداشته باشد اگر این امکان را دارید تا از هدستی استفاده کنید که روی سر شما قرار می­گیرد، احساس خجالت نکنید، اینکه صدای شما به بهترین حالت منتقل شود و بتوانید صداهای دریافتی را به‌خوبی بشنوید، بسیار اهمیت دارد.

·        اگر مجبورید حین مصاحبه روی تخت خود بنشینید، اصلاً احساس نگرانی نکنید. بسیاری از افراد شرایط مشابه شما را دارند. آنچه اهمیت دارد راحتی و مرتب نشستن شماست.

چه پیشنهادی برای موفقیت در کانون­های ارزیابی مجازی و فعالیت­های گروهی دارید؟

·        فعالیت­هایی را که قرار است انجام دهید، تمرین کنید. اگر به‌تنهایی از پس آن برنمی‌آیید مراکزی وجود دارند که کارگاه­های مجازی برگزار می­کنند و نحوه­ی شرکت و انجام مصاحبه مجازی را به شما آموزش می­دهند. چنانچه قرار است در خصوص موضوعی ارائه­ای داشته باشید، سعی کنید از قبل حین تمرین ارائه، از خود فیلم بگیرید و آن را برای دوستانتان ارسال کنید تا در مورد آن به شما بازخورد بدهند.

·        متصدیان استخدام تنها همان چیزی را مدنظر قرار می­دهند که حین انجام فعالیت­ها به‌واسطه صدا و تصویر از شما دریافت می­کنند؛ درنتیجه سعی کنید در فعالیت­ها مشارکت داشته باشید. حواستان به حرکات غیرکلامی هم باشد. با تکان دادن سر و لبخند زدن و … نشان دهید که به صحبت­ها­ توجه می­کنید.

·        اگر برونگرا هستید، در فعالیت­های گروهی مشارکت کنید اما سعی کنید افراد بیشتری را مشارکت دهید و به صحبت وا‌دارید. اگر درون‌گرا هستید سعی کنید حتماً حین جلسه صحبت کنید، حتی شده در این حد که دیگران را تائید کنید یا همان صحبت­های دیگران را تکرار کنید. خبر خوب آنکه متصدیان معتقدند گروه­های کوچک­تر حرف بیشتری برای گفتن دارند.

·        در مورد کارفرما  تحقیق کنید و در مورد سؤال‌هایی که قرار است در بخش ثبت اطلاعات و مصاحبه بپرسید، از قبل فکر کنید.  

·        برای تمرین پرسش­هایی که ممکن است در مصاحبه از شما پرسیده شود به قسمت سؤالات مصاحبه مراجعه کنید. اما پیش از آن به دلایلی که شمارا به سمت کار کردن با آن کارفرما در آن موقعیت شغلی سوق داده است فکر کنید. به این فکر کنید که چطور می­خواهید نشان دهید مهارت­ها و توانایی‌هایی را که کارفرما به دنبال آن است، در خود دارید.

آیا احتمال استخدام شدن در کانون ارزیابی مجازی با جلسات رودررو برابر است؟

بله، متصدیان استخدامی که ما با آن‌ها گفتگو داشته­ایم بیان داشتند که تعداد نیروهایی که در کانون­های ارزیابی مجازی جذب می­کنند با حضوری، تفاوتی ندارد.

 

 

فهرست

لطفا موارد زیر ر ا تکمیل فرمایید.