چکیده:
موسیقی یکی از پر طرفدارترین جنبه‌های سرگرمی در دنیای امروز است که در زندگی روزمره بسیاری از افراد مشاهده می‌شود. در قرن ۲۰ میلادی بسیاری از دانشمندان به دنبال آن بودند تا از طریق ابزار‌های نو ظهور سرگرمی همچون موسیقی، سینما و بازی‌های رایانه‌ای، بتوانند رفتار افراد را پیش‌بینی کنند. در این مقاله گروهی از دانشمندان در پی آن بودند تا ببینند میان موسیقی و تیپ‌های شخصیتی افراد چه رابطه‌ای وجود دارد و افراد با تیپ‌های شخصیتی متفاوت معمولا چه نوع موسیقی را گوش می‌دهند.
به اشتراک بگذارید:

پیشرفت روزافزون فناوری دیجیتال، آرشیوهای موسیقی را در دسترس همگان قرار داده است و بیش از هر زمان دیگر، به مردم این امکان را می‌دهد تا به موسیقی، دسترسی فوری داشته باشند.

در این پژوهش گروهی از دانشمندان با استفاده از جریان داده‌های سازگار با محیط‌زیست، بر محدودیت‌های تحقیقات غلبه کرده‌اند: جامعه آماری این پژوهش شامل ۱۷٫۶ میلیون آهنگ و بیش از ۶۶۲،۰۰۰ ساعت موسیقی است که توسط ۵،۸۰۸ کاربر اسپاتیفای (Spotify) در یک بازه زمانی ۳ ماهه گوش‌داده شده‌ است. آن‌ها با استفاده از نظریه‌های تعامل‌گرایی، رابطه میان ویژگی‌های شخصیتی و رفتار گوش‌دادن به موسیقی را بررسی کرده‌اند، که توسط مجموعه گسترده ای از ۲۱۱ معیار خلق‌وخو، ژانری، جمعیتی و رفتاری توصیف شده بود. یافته‌های یادگیری ماشینی نشان داد که پنج ویژگی بزرگ شخصیتی با سلایق موسیقایی و رفتارهای شنیداری عادی با دقت متوسط ​​تا زیاد پیش‌­بینی می‌­شود. مهم­تر اینکه، این پژوهش در تضاد با فراتحلیل مبتنی بر گزارش‌های شخصی اخیر است که می‌­گوید ویژگی‌­های شخصیتی فقط نقش کوچکی در سلایق موسیقایی دارند؛ اما در اینجا با کلان‌­داده‌­ها و روش‌های پیشرفته یادگیری ماشین نشان داده است که شخصیت واقعاً مهم بوده و تحقیقات دقیق­‌تر و بیشتری را می‌­طلبد.

جهت مطالعه کامل این پژوهش و دسترسی به آن، می‌توانید به لینک زیر مراجعه نمائید.

Linking-Music-Listening-on-Spotify-and-Personality (1

منبع:

نشریه Social Psychological and Personality Science

پدیدآورنده:

تیم تحقیق و توسعه رسا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست