چکیده:
به اشتراک بگذارید:

بعد چندین هفته دوباره فرصتی شد که در کانون ارزیابی حضور پیدا کنم، دلیل حضورم این است که ارزیابی کنم اما واقعا برایم شبیه کلاس درس است.
بر اساس سال‌ها کار کردن در حوزه سرمایه انسانی، بارها و بارها به من ثابت شده که «هر کسی را بهر کاری ساختند» و بارها و بارها دیده ام افرادی را که در یک کار موفق بودند اما با تغییر مسیر شغلی نامتناسب، عملکردشان رو به افول گذاشته و مثل گذشته موفق نبودند یا کسانی که با یک تغییر هوشمندانه خیلی سریع قله‌های موفقیت را فتح کردند.

اما در تجربیات بالا، اثبات موضوع زمانبر بوده و باید تماشاگر با حوصله‌ای می‌بودی که مسیر شخص رو تعقیب می‌کردی و بعد از مدتی، یک بار دیگه این جمله انیشتین اثبات می‌شد که: «همه نابغه هستند، اما اگر ماهی را با توانایی بالا رفتن از درخت ارزیابی کنی، احساس می کند یک احمق است».
زمان می‌خواهد تا بفهمیم هر کسی یک نابغه است؛ اما در کانون ارزیابی همه چیز در یک روز پیش می‌رود…

اول در بحث گروهی دیدمش، در یک جمع پنج نفره؛ خیلی شاخص نبود. نوبتش می‌شد مشارکت می‌کرد و چند جمله‌ای می‌گفت اما نه روحیه رهبری داشت و نه اصلا علاقه داشت وارد هدایت بحث و متقاعد کردن دیگران شود.

در تمرین بعدی و زمان ارائه تمرین تحلیلی، با تحلیل‌های عمیق، همه جانبه و ریزبینانه‌اش من و همکارم را مشعوف کرد. مثل یک مدرس، اینقدر تمیز و دقیق و دسته بندی شده دریافت و تحلیل‌هایش را ارائه داد که اگر نفر چهارم بی خبر از موضوعی هم، در جمع بود کاملا متوجه موضوع می‌شد.

در تمرین ایفای نقش دو ارزیاب دیگر او را دیدند و این بار هم، همان برداشت بحث گروهی صادق بود. ایشان حوصله سر و کله زدن و همراهی گرفتن از دیگران و رهبری را نداشت.

طی یک روز با این سه تمرین و بازی و تست و … تا حدود زیادی می‌توان به روحیات و نقطه قوت‌های افراد پی برد. به‌نظرم ایشان از همان گروه افرادی بود که احتمالا در تیم داری و رهبری خیلی موفق نبود، چون به این امور علاقه نداشت. ولی از آن دست کارشناسانی بود که هر مدیری برای موفقیت تیمش به یک نفر مثل او نیاز داشت؛ برای تحلیل داده‌ها و اطلاعات، بیرون کشیدن روندها و مدل سازی کردن و ایده دادن.

در یک روز ارزیابی به عنوان ارزیاب خیلی دقیق‌تر و عینی‌تر، بیشتر متوجه می‌شوم که افراد جنبه‌های مختلف دارند و سعی می‌کنم بیشتر یاد بگیرم که دچار خطای‌ هاله‌ای نشوم؛ یعنی در ذهنم یک نقطه قوت یا قابل بهبود یک فرد از تیمم به همه عملکردش سایه نیندازد و هر ویژگی را در جای خودش ببینم و ارزش گذاری کنم.


نوشته خانم ساناز دودانگه از ارزیابان رسا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

لطفا موارد زیر ر ا تکمیل فرمایید.