چکیده:
گرچه آزمون‌های استعداد استاندارد شده‌اند، تمرینات کانون ارزیابی مانند مصاحبه‌ها، تمرینات ارائه و نقش‌آفرینی، توسط ارزیابی کنندگان حرفه‌ای صورت می‌گیرند. برخی از مراکز ممکن است برای مطالعه زبان بدن متقاضیان از یک تحلیلگر رفتار یا روان‌شناس استفاده کنند. نوع آزمون‌ها، درجه سختی و مدت‌زمان متفاوت است و به موقعیت شغلی که کانون ارزیابی برای آن برگزار می‌شود، بستگی دارد. همچنین به حوزه تخصصی مربوط به آن وابسته است.
به اشتراک بگذارید:

دستورالعمل آزمون‌های کانون ارزیابی

آزمون‌های کانون ارزیابی معمولاً با جلسه توجیهی متقاضیان شروع می‌شوند. ارزیابان یا نماینده‌های شرکت ممکن است در مورد اتفاقاتی که در طول روز می‌افتد و آنچه باید انتظار داشته باشند، به متقاضیان اطلاع‌رسانی کنند. ممکن است هرگونه مدارک لازم ارائه و  حاضرین مشخص شوند. دستورالعمل‌های دقیق در ابتدای هر آزمون ارائه خواهند شد و سپس به هرگونه سؤال متقاضیان پاسخ داده می‌شود. پس از پرداختن به سؤالات و یا هرگونه  بلاتکلیفی، آزمون یا تمرین آغاز می‌شود.

درباره دستورالعمل کانون‌های ارزیابی بیشتر بدانید.

متقاضیان

معمولاً تعداد متقاضیانی که ممکن است در یک کانون ارزیابی حضور پیدا می­کنند، اندک است. غالباً کانون ارزیابی، گام بعدی در فرایند استخدام پس از ارزیابی الکترونیکی است. ارزیابی الکترونیکی معمولاً برای بررسی تعداد زیادی از متقاضیان در خانه یا محل کار انجام می‌شود. متقاضیانی که در ارزیابی الکترونیکی بهترین عملکرد را داشته‌اند، به دور بعدی و کانونارزیابی دعوت می‌شوند.

ارزیابی متقاضیان

گرچه آزمون‌های استعداد استاندارد شده‌اند، تمرینات کانون ارزیابی مانند مصاحبه‌ها، تمرینات ارائه و نقش‌آفرینی، توسط ارزیابی کنندگان حرفه‌ای صورت می‌گیرند. برخی از مراکز ممکن است برای مطالعه زبان بدن متقاضیان از یک تحلیلگر رفتار یا روان‌شناس استفاده کنند. در مصاحبه‌ها،  ارزیاب­‌ها ممکن است از تکنیک‌های مختلف مصاحبه استفاده کنند، درحالی‌که در تمرینات ارائة نقش‌آفرینی، بینندگانی هستند که متقاضیان را بی‌سروصدا مشاهده می‌کنند. انواع مختلف آزمون‌ها ممکن است  ارزیاب‌­های مختلفی داشته باشند. تعداد کل ارزیاب‌ها در کل تک‌رقمی است.

بیشتر بخوانید؛ کانون ارزیابی مدیران 

مدت‌ زمان کانون ارزیابی

مدت‌زمان آزمون‌های کانون ارزیابی ممکن است از چند ساعت تا چند روز باشد. این مدت‌زمان بستگی به سمت یا نقش در سازمان خاصی دارد که داوطلبان متقاضی آن هستند. به‌طورکلی، هرچه سمت در یک سازمان بالاتر باشد، متقاضیان برای سنجش مناسب بودن بیشتر تحت آزمایش‌های مختلف قرار می‌گیرند. آزمون‌های کانون ارزیابی ممکن است در دفتر خود شرکت یا در محل شرکت مشاورة ارزیابی حرفه‌ای استخدام شده یا در مکانی خارجی انجام شود.

آزمون‌های کانون ارزیابیآزمون‌های کانون ارزیابی

نوع آزمون‌ها، درجه سختی و مدت‌زمان متفاوت است و به موقعیت شغلی که کانون ارزیابی برای آن برگزار می‌شود، بستگی دارد. همچنین به حوزه تخصصی مربوط به آن وابسته است. برای مثال، ارزیابی موقعیت‌های فروش و بازاریابی ممکن است به آزمون‌ها و تمرین‌های مهارت کلامی، ارائه‌ای و موقعیتی بیشتری نیاز داشته باشد، درحالی‌که موقعیت شغلی تحلیلگر بیشتر به آزمون‌ها و تمرینات عددی و مطالعة موردی نیاز دارد. به‌طورکلی، آزمون کتبی یا رایانه‌ای، در صورت وجود، ابتدا انجام می‌شود. به دنبال آن، تمرینات ارتباطات و کلامی مانند تمرینات گروهی و نقش‌آفرینی و در پایان مصاحبه‌ مستقیم انجام می‌گیرد.

نمونه آزمون‌های کانون ارزیابی که معمولاً مورداستفاده قرار می‌گیرند، عبارت‌اند از:

  • تست‌های روان‌سنجی

ممکن است از آزمون‌های کانون ارزیابی روان‌سنجی برای تجزیه‌وتحلیل مهارت‌ها و توانایی‌های متقاضی و مطابقت آن‌ها با نیازمندی‌های موقعیت شغلی استفاده شوند. این آزمون‌ها برای برگزیدن متقاضی مناسب برای شغل خاص طراحی شده‌اند. تست‌های روان‌سنجی به‌صورت کتبی یا به‌صورت آنلاین انجام می‌شوند که ممکن است به شرکت‌ها کمک کنند متقاضی مناسب شغل را پیدا کنند. ممکن است رسانه‌ای که برای انجام این آزمایش‌ها استفاده می‌شود، به‌صورت آنلاین یا کتبی باشد. می‌توانیم تست روان‌سنجی را به دودسته زیر تقسیم کنیم:

  • آزمون‌های استعداد و توانایی

آزمون‌های کانون ارزیابی؛ استعداد و توانایی برای اندازه‌گیری استدلال منطقی یا عملکرد تفکر طراحی شده‌اند و آزمون‌های استانداردی هستند که شامل سؤالات چندگزینه‌ای‌اند و تحت شرایط سخت‌گیرانه برگزار می‌شوند. صدها یا حتی هزاران آزمایش استعداد و توانایی در بازار وجود دارند. آزمون‌های محبوب عبارت‌اند از: توانایی کلامی، توانایی عددی، استدلال انتزاعی، استدلال فضایی، استدلال مکانیکی و تست‌های بررسی خطای داده‌ها.

  • آزمون‌های شخصیت

آزمون‌های کانون ارزیاب؛ آزمون‌ شخصیت، پرسش‌نامه‌های استاندارد شده‌ای هستند که جنبه‌های شخصیتی متقاضی را نشان می‌دهند. این آزمون برای تعیین واکنش‌های معمول متقاضی در شرایط مختلف استفاده می‌شود. کارفرمایان طی فرایند استخدام به چندین عامل توجه می‌کنند، از جمله چگونه کنار آمدن با دیگران، واکنش شما در موقعیت‌های پرتنش و سایر اشکال نگرش نسبت به موقعیت‌های شغلی و غیر شغلی.

نمونه تمرینات کانون ارزیابینمونه تمرینات کانون ارزیابی

  • تمرینات نقش‌آفرینی

در طی آزمون‌های کانون ارزیابی تمرین نقش‌آفرینی، از متقاضیان انتظار می‌رود که سناریویی را با گروهی از همتایان یا فقط یک یا چند مصاحبه‌کننده ناظر اجرا کنند. معمولاً این نوع تمرینات شبیه‌سازی، موقعیت‌هایی هستند که ممکن است به هنگام انجام کاری که برای آن تقاضا می‌کنند، با آن روبرو شوند، اما این مسئله لزوماً صحت ندارد. نمونه سناریوهای معمول ممکن است شامل رسیدگی به شکایت مشتری یا بازاریابی یک نام تجاری جدیدی باشد. از متقاضیان خواسته می‌شود با درنظرگرفتن عوامل مختلف موجود در محیط شبیه‌سازی شده، شرایطی را تجزیه‌وتحلیل کنند، راه‌حل‌هایی را پیشنهاد کنند یا موردبحث قرار دهند و به هدف برسند. مهارت‌های اولویت‌بندی و تصمیم‌گیری در این تمرین کلیدی‌اند.

  • تمرینات گروهی

این نوع تمرینات معمولاً در کانون­های ارزیابی مورداستفاده قرار می‌گیرند و ماهیت آنها مشابه مصاحبة گروهی‌اند. تمرینات گروهی بحث‌هایی ارزیابی شده‌اند که معمولاً شامل گروه کوچکی از متقاضیان شغلی‌اند (معمولاً بین 6 تا 10 نفر) و این افراد به سؤال / بیانیه‌ای که توسط ارزیاب یا استخدام‌کننده مطرح می‌شود، پاسخ می‌دهند. تمرینات گروهی بسته به نقش شغلی، به دو حالت نقش‌های تعیین شده و تعیین نشده انجام می‌شوند. عملکرد هر یک از متقاضیان باتوجه ‌به معیارهای عملکرد مانند رهبری و متقاعدکننده بودن، ارزیابی و سنجیده می‌شوند.

  • تمرینات ارائه

تمرینات ارائه برای تجزیه‌وتحلیل مهارت‌های ارتباطی، ارائه و متقاعدکننده بودن متقاضیان استفاده می‌شوند. برای مثال ممکن است متقاضیان گزارشی دریافت کنند و از آن‌ها خواسته شود که نظرات خود را در مورد مطالب ارائه دهند. معمولاً در پایان ارائه تعدادی سؤال به‌عنوان آزمون‌های کانون ارزیابی مطرح می‌شود.

مصاحبه کانون ارزیابی

مصاحبه‌های گروهی ماهیتی مشابه مصاحبه‌های عادی دارند، فقط ممکن است به‌جای یک استخدام‌کننده یا عضو گروه، از سه تا شش نفر در هیئت حضور داشته باشند. افراد حاضر در این هیئت به مشاغلی که سازمان جذب نیرو در آن فعالیت دارد، بستگی دارند. این افراد ممکن است از منابع انسانی، مشاوران، اعضای گروه و  یا شرکا باشند. در آغاز مصاحبه، اعضای هیئت خود را معرفی می‌کنند و نحوه انجام مصاحبه را توضیح می‌دهند.

منبع:

https://www.td.org

پدیدآورنده:

تیم تحقیق و توسعه رسا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

لطفا موارد زیر ر ا تکمیل فرمایید.