چکیده:
استفاده از ابزارهای ارزیابی کارآمد این امکان را به سازمان­‌ها می­‌دهند تا بتوانند متقاضیانی را استخدام کنند که دارای مهارت‌های لازم برای آن موقعیت شغلی هستند؛ زیرا خطا در گزینش، برای سازمان­‌ها عواقب مالی و عملیاتی دارد. ارزیابی مناسب متقاضیان در کانون ارزیابی به سود خود افرادی که استخدام می‌­شوند نیز است زیرا با تعهد سازمانی بیشتری مواجه خواهند شد و رضایت شغلی بیشتری را تجربه خواهند نمود. ارزیابی مناسب متقاضیان پیامدهای ماندگارتری هم به همراه دارد: از جمله اینکه وجه سازمان ارتقا می­‌یابد و احتمال پذیرش شغل از سوی متقاضی انتخاب شده افزایش می­‌یابد. افراد بیشتری سازمان شما را به دیگران پیشنهاد می‌­دهند در نتیجه معضلات مربوط به سیستم گزینش کاهش خواهد یافت.
به اشتراک بگذارید:

علت ضرورت کانون ارزیابی کارکنان چیست؟

پاسخ به این سوال بسیار ساده است. استفاده از دستورالعمل کانون ارزیابی کارآمد، میزان خطا را در استخدام نیروی مناسب کاهش خواهد داد. ابزارهای ارزیابی که به درستی طراحی شده باشند این امکان را به سازمان­‌ها می­‌دهند تا بتوانند متقاضیانی را استخدام کنند که دارای مهارت­‌های آن موقعیت شغلی هستند. رعایت ضرورت کانون ارزیابی باعث می­‌شود زمانی که متصدی صرف استخدام و گزینش متقاضی نموده است، ارزش افزوده‌ه­ای برای تصمیم­‌گیری و گزینش به‌همراه داشته باشد. زیرا خطا در گزینش، برای سازمان­‌ها عواقب مالی و عملیاتی دارد. حتی یک اشتباه در گزینش هم ممکن است پیامدهای مسئله ­سازی برای کل واحد کاری به دنبال داشته باشد. به عنوان مثال: مدیران مجبور خواهند شد زمان بیشتری برای آموزش این کارمندان اختصاص دهند. همکاران هم متحمل فشارکاری بیشتری خواهند شد؛ زیرا مجبورند کارهایی را که او انجام‌داده اصلاح کنند یا مجدداً انجام دهند. برخی اشتباهات در گزینش فرد مناسب حتی پیامدهایی در سطح کل سازمان به همراه دارد مثلا ممکن است از خدمات او مشتریان نارضایتی به وجودآید، حوادث و صدمات ناشی از کار افزایش یابد، تعداد غیبت‌­های کاری زیاد شود و تاثیر سوء روی کیفیت کار داشته باشد، همچنین ممکن است نقل‌و انتقال کارکنان افزایش یابد و نهایتاً اعتبار سازمان خدشه‌دار شود.

ضرورت کانون ارزیابی و استخدام

اهمیت و ضرورت کانون ارزیابی و استخدام

این در حالی‌است که ارزیابی مناسب متقاضیان در کانون ارزیابی حتی به سود خود افرادی که استخدام می‌­شوند نیز است زیرا با تعهد سازمانی بیشتری مواجه خواهند شد و رضایت شغلی بیشتری را تجربه خواهند نمود زیرا به درستی برای موقعیت شغلی که متناسب با توانمندی­‌هایشان است، انتخاب شده‌اند. به‌علاوه انتخاب ابزارهای مناسب برای ارزیابی متقاضیان، اغلب واکنش مثبت متقاضیان را در خصوص روند گزینش به دنبال دارد. ارزیابی مناسب متقاضیان پیامدهای ماندگارتری هم به همراه دارد: از جمله اینکه وجه سازمان ارتقا می­‌یابد و احتمال پذیرش شغل از سوی متقاضی انتخاب شده افزایش می­‌یابد. افراد بیشتری سازمان شما را به دیگران پیشنهاد می‌­دهند در نتیجه معضلات مربوط به سیستم گزینش کاهش خواهد یافت.

درباره ضرورت کانون ارزیابی بیشتر بدانید.

منظور از شایستگی چیست؟ ارزیابی مبتنی بر شایستگی به چه معناست؟

اداره مدیریت کارکنان دولت ایالات متحده، شایستگی را «الگوی قابل اندازه‌­گیری دانش، مهارت­‌ها، توانایی­‌ها، رفتارها و مشخصاتی تعریف می­‌کند که یک فرد برای انجام شغل به آن‌ها نیاز دارد.» شایستگی در واقع چگونگی انجام وظایف شغلی و ضروریات موفقیت شغلی را مشخص می­‌کند. شایستگی­‌ها، بیانگر رویکرد کل نگرشخصی، در ارزیابی افراد هستند.

شایستگی­‌ها ممکن است عمومی یا تخصصی باشند. شایستگی­‌های عمومی همان توانایی­‌های اجتماعی و شناختی افراد (از جمله مهارت حل مسئله و مهارت‌­های بین فردی) هستند که برای موفقیت در مشاغل مختلف ضروری‌­اند. از سوی دیگر شایستگی­‌های تخصصی خاص‌تر هستند، زیرا مرتبط به دانش و مهارت خاص، برای انجام کاری مشخصی هستند.

اداره مدیریت کارکنان آمریکا در این زمینه مطالعات متعددی انجام داده تا شایستگی­­‌هایی را که شغل‌­های مختلف فدرال به آن‌ها نیاز دارند، شناسایی کند. این شایستگی­‌ها را می­‌توانید در کتابچه راهنمای آزمون تفویضی مشاهده نمایید.

درباره ارزیابی مبتنی بر شایستگی بیشتر بدانید.

چه شایستگی­‌هایی برای یک موقعیت شغلی ضروری است؟

تحلیل و تجزیه شغل، وظایف، مسئولیت‌ها و شایستگی‌­هایی که افراد می‌بایست متناسب با موقعیت شغلی داشته باشند، همچنین منابع و زمینه یا محیط کاری را شناسایی می­‌کند. به عنوان مثال: تجزیه و تحلیل شغل ارتباط مشخص بین وظایف‌کاری و شایستگی‌­های ضروری انجام آن وظایف را مشخص می‌­کند.

برای تجزیه و تحلیل شغل لازم است اطلاعاتی از متخصصین جمع‌آوری شود. متخصص به کسی گفته‌می­‌شود که تخصص به روز و مستقیمی دارد و با تمام وظایف آن شغل آشناست. این فرد ممکن است در حال حاضر در آن شغل مشغول به کار باشد یا نقش نظارت آن شغل را بر عهده داشته باشد. متخصص موضوعی باید اطلاعات دقیقی در مورد شغل ارائه دهد و قادر باشد به صورت کارآمد ایده‌­های خود را عنوان کند. باید وظایف و شایستگی­‌های لازم برای موفقیت در شغل مورد نظر را امتیاز‌دهی کنند. در برخی موارد موضوعات مهم (رفتارهای کارآمد و ناکارآمد) هم هنگام تحلیل شغل ذکر می­‌شوند تا موارد ضروری شغل به طور کامل شرح داده‌شوند. لازم است فرایند تجزیه و تحلیل شغل، ارتباط بین وظایف شغل، شایستگی­‌ها و محتوای ابزار گزینش، مستندسازی شوند تا این اطمینان حاصل شود که استراتژی ارزیابی با راهنمای حرفه‌ای و حقوقی مطابقت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

لطفا موارد زیر ر ا تکمیل فرمایید.